Congressional Testimony

January 29, 2003 CHAIRPERSON GAER: It's also my pleasure to introduce, for welcoming remarks, a gentleman who has provided a huge amount of assistance to the organizers of the panel and has worked closely with the Commissioners to ensure that our guests are here, are briefed and are... Read More
January 29, 2003 AMBASSADOR HANFORD: Good morning and welcome. Please pardon my voice. I'm going to try not to sneeze on the first two rows down here. Though we are only at the beginning of our labors today, I find the very fact that this forum is being convened, a fact which... Read More
January 29, 2003 DEAN YOUNG: Good morning, ladies and gentlemen. It is a pleasure to welcome you to this forum regarding Afghanistan, on behalf of The George Washington University Law School. I have two hats in this event today, both as a member of the Commission, as well as Dean of the George... Read More
January 29, 2003 Copyright 2003 WPPI.com CHAIRPERSON GAER: Good morning, ladies and gentlemen. Thank you all for coming here today, this morning. My name is Felice Gaer, and I'm the Chair of the United States Commission on International Religious Freedom. I'd... Read More
2/4/08: 2002 Testimony
October October 9, 2002 "An Evaluation of the Annual Report on International Religious Freedom." August August 1, 2002 "The Resurgence of Anti-Semitism in... Read More
Senate Judiciary Committee Testimony - North Korea Testimony by Felice Gaer, Commissioner United States Commission on International Religious Freedom Before the Subcommittee on Immigration Committee on the Judiciary of the United States Senate June 21, 2002... Read More
2/4/08: French Version
«Politique des États-Unis pour la promotion de la liberté religieuse internationale: Commissions de la France et des États-Unis sur la liberté religieuse internationale» Présentation de Madame la Commissaire Leila Sadat Commission des États-Unis sur la liberté religieuse internationale... Read More
Presented by Commissioner Leila Sadat United States Commission on International Religious Freedom The French Center on the United States Paris, France June 5, 2002 [UNOFFICIAL TRANSLATION] French Version Introduction On behalf of the United States Commission on... Read More
2/4/08: 2001 Testimony
June June 5, 2001 "The Annual Report of the U.S. Commission on International Religious Freedom." (Senate) May May 24, 2001 "The Annual Report of the U.S.... Read More
Testimony by Firuz Kazemzadeh, Former Vice-Chairman, Rabbi David Saperstein, Former Commissioner, Nina Shea, Commissioner, and Dean Michael Young, Commissioner United States Commission on International Religious Freedom Before the Senate Foreign Relations Committee of the United States... Read More

Pages